Planując zakup Kije trekkingowe, wiele osób wybiera bez zastanowienia pierwszy lepszy model. Jednak w większości przypadków taki zakup nie będzie udany, a kijki trekkingowe, zamiast pomagać, będą irytować i przeszkadzać. Dlatego też w dzisiejszym wpisie porównamy 3 modele kijków, dzięki czemu wybór odpowiednich z pewnością stanie się łatwiejszy.
Black Diamond Alpine Carbon Z
Ten model to ultralekkie, karbonowe kije trekkingowe, które sprawdzą się do całorocznego używania w górach. Konstrukcja Z-Pole pozwala złożyć je do niewielkich rozmiarów, więc po spakowaniu z łatwością mogą być przytroczone do niewielkiego plecaka lub nawet zmieścić się w jego wnętrzu. Trzy karbonowe segmenty, z których wykonane są kije trekkingowe, nadają im wysoką wytrzymałość. W środku znajdziemy kevlarową linkę pokrytą tworzywem. Dzięki niej rurki kija nie ścierają się od środka.
W kijach Black Diamond Alipine Carbon Z uchwyty wykonane zostały z naturalnego korka, a przedłużona rączka pozwala na uchwycenie ich poniżej rękojeści. To szczególnie przydatne podczas podejścia. Szerokie i wygodne pętle nadgarstkowe gwarantują wysoki komfort użytkowania. Do kijków dołączone są również talerzyki o średnicy 60 oraz 100 mm. Zapewniają one wszechstronność oraz umożliwiają użytkowanie kijów przez cały rok. To świetny produkt, żeby pokonywać nawet najbardziej strome podejścia, a tym samym trochę odciążyć nasze kolana.
Fjord Nansen Niva
Kij trekkingowy Fjord Nansen Niva to 3-sekcyjny kij, który dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody składania jest najkrótszym na rynku. Wykonane zostały z duraluminium, dzięki czemu zachowują niską wagę, a jednocześnie wytrzymałość. Stabilny chwyt daje profilowana, neoprenowa rękojeść. Swoje zastosowanie znajdą nie tylko do marszu czy trekkingu, ale też świetnie sprawdzą się podczas długodystansowych biegów górskich.
Posiadają wyprofilowaną rączkę wykonaną z pianki EVA, co sprawia, że mają doskonały chwyt i dobre odprowadzanie wilgoci. Ten model kijków trekkingowych ułatwia poruszanie się w trudnym, górskim terenie, jednocześnie odciążając stawy. Ich waga oraz blokada Fast Lock System usprawniająca składanie i rozkładanie kijka to zdecydowane mocne zalety tego modelu. Przydadzą się na każdej górskiej wyprawie, a dzięki zgrabnej formie i sekcjom łączenia, są idealne do przenoszenia. A przecież kijki trekkingowe w górach to zdecydowanie bardzo pomocny przyrząd.
Kije trekkingowe Fizan Aria
Model, dzięki połączeniu karbonu oraz aluminium, cechuje się dobrą wytrzymałością i niską wagą. Ich lekkość zdecydowanie podnosi komfort podczas wędrówki, kiedy całość przytroczona jest do plecaka. Z kolei zastosowane aluminium zadba o właściwą elastyczność oraz lepsze radzenie sobie z naprężeniami. To świetna i sprawdzona amortyzacja.
Wyprofilowany uchwyt, wykonany z pianki amortyzującej, nadaje antypoślizgowość i maksymalną ochronę przed otarciem naskórka dłoni. Model Fizan Aria posiada neoprenowy, regulowany pasek ze sprzączką, co zapewnia maksimum komfortu i bezpieczeństwa podczas trekkingu. Warto również dodać, że te kije trekkingowe posiadają system blokujący Concept. Dzięki niemu nawet w najtrudniejszych warunkach poszczególne segmenty kija pozostają na swoich miejscach, a on zachowuje pożądaną wysokość. Są wprost stworzone na górski szlak.
Kije trekkingowe to bardzo obszerna i zróżnicowana kategoria. Zastanawiając się, które będą odpowiednie, warto rozważyć ilość segmentów oraz system blokowania. Ważny będzie również materiał ich wykonania oraz to, jakie mają końcówki i za co je trzymamy.
Z pewnością wszystkie opisywane w dzisiejszym wpisie modele będą dobrym wyborem, jednak ostateczną decyzję należy podjąć na podstawie własnych wymagań i oczekiwań.
Składane kije trekkingowe
Aluminiowy kij trekkingowy, który nadaje się zarówno w góry, jak i na nordic walking niewątpliwie powinien być składany. Nie tylko będą to wtedy idealne kijki w góry, które możemy wsadzić do plecaka, ale również zajmą mało miejsca w transporcie publicznym czy samochodzie. Wybierając kije do trekkingu warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt i wybrać wśród modeli, które oferują właśnie taki system.
Dodatkowo niezwykle istotne jest dopasowanie do użytkownika. Odpowiedni kąt podparcia to połowa sukcesu, jeśli wybieramy się na długie wędrówki. Czy to będzie kamienisty szlak czy raczej leśne ścieżki – dobre kije odciążą kręgosłup i mocno wspomogą nas na zejściach. Ten dodatkowy punkt podparcia sprawia, że jesteśmy stabilniejsi i łatwiej nam się schodzi ze stromych zbocz. Warto zainwestować w wysokiej jakości kijki, bo dzięki temu każdą pieszą wędrówkę pokonamy z większą łatwością, co sprawi, że dla każdego miłośnika gór będzie to czysta przyjemność.
Jak powinny być dobrane kijki do trekkingu?
Jakie materiały są najlepsze przy wyborze? Na pewno nasza uwagę powinny zwrócić kije aluminiowe lub pochodne od nich, ale również te wykonane z włókna węglowego. Sprawdźmy czy są składane, ponieważ tylko takie kije trekkingowe w góry spełnią swoje zadanie. Nowoczesne kije trekkingowe to podstawowy ekwipunek na górskie wyprawy, dlatego nie warto na nich oszczędzać i w zależności od terenu zapewne będą odpowiednio pomocne. Zwróćmy również uwagę na różne rodzaje wykończeń, talerzyki letnie i zimowe czy dodatkowe nakładki. Dobre regulowane kijki pozwalają odciążyć kręgosłup, dlatego muszą być dobrze dopasowane.
Czy musimy wybierać ze znanych marek outdoorowych? Najistotniejsza jest funkcjonalność, bo to ona daje nam przyjemność w wędrówce po górach. Dlatego niezależnie od tego czy chcemy kupimy markę black diamond, komperdell, viking czy innej znanej marki oraz czy bedziemy ich używać na pieszej wyprawie czy mają to być kijki do nordic walkingu, to przede wszystkim pamiętajmy, aby miały niską minimalną walę całej konstrukcji i były dobrze spasowane, bo to da nam możliwość podparcia się i lepszej stabilizacji.
Mesilla 23 października 2023 at 11:05
Gdyby ktoś nie wiedział, warto się zapoznać